Sterylizacja narzędzi

Praca w każdym gabinecie kosmetycznym wymaga wiedzy, a także odpowiedzialności za higienę i bezpieczeństwo zarówno klientów, jak i własne. Ryzyko zarażenia patogenami jest w tym miejscu naprawdę bardzo duże, dlatego reżim sanitarny jest niezbędny i obowiązkowy. Prawidłowa sterylizacja narzędzi jest konieczna jeżeli nie są stosowane narzędzia jednorazowe. Jest to podstawowy warunek, aby praca, a także korzystanie z usług salonu kosmetycznego było bezpieczne.

Regulacje prawne dla gabinetów kosmetycznych

Podstawa prawna obowiązująca każdy salon kosmetyczny w Polsce

17 lutego 2004 roku Minister Zdrowia wydał dokument w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, ko­smetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej (Dz.U. nr 31 poz. 273). Wytyczne zostały ostatecznie uchylone 1 stycznia 2012 roku, a tym samym powstała poważna luka prawna. Jest to jednak nadal akt prawny, w którym znajdują się kluczowe informacje związane z bezpie­czeństwem i higieną pracy w salonie kosmetycznym.

W 2012 dodatkowo powstał nowy projekt ustawy mający na celu zaostrzenie wymagań sanitarno-higienicznych, w szczególności sterylizacji narzędzi kosmetycznych. Powodem zmian miała być chęć ochrony klientów przed zakażeniami krwiopochodnymi, czyli HIV, HCV i HBV. Do zakażenia może dojść, gdy podczas zabiegy narzędzie uszkodzi tkankę i będzie miało kontakt z krwią. W gabinecie kosmetycznym można także zarazić się innymi patogenami przenoszonymi różnymi drogami, np. kropelkową lub kontaktową. Są to różnego rodzaju bakterie, m.in. Gram-dodatnie: Staphylococcus aureus – gronkowiec złocisty, S. epidermis – gronkowiec skórny czy Penicillium – grzyby pleśnio­we. Wedle przepisów, każde narzędzie mające kontakt ze skórą klienta musi być zdezynfekowane i podlegać profesjonalnej sterylizacji. Zalecane jest stosowanie sprzętu jednorazowego.

Kontrola sanitarna – dokumenty sterylizacyjne

Każdy gabinet kosmetyczny, w którym przeprowadzana jest sterylizacja, musi prowadzić dokumentację i przechowywać ją przez 10 lat. Każdy dokument powinien zawierać:

 • numer sterylizacji – potrzebny dla właściciela, aby wiedział, kiedy należy wymienić filtry,
 • data,
 • opis wsadu, czyli co konkretnie sterylizujemy,
 • test kontroli procesu,
 • parametry sterylizacji,
 • podpis osoby wykonującej sterylizację.
sterylizacja narzędzi kosmetycznych

Podstawowe aspekty związane ze sterylizacją

Dezynfekcja a sterylizacja

Dezynfekcja to odkażanie, którego celem jest zniszczenie drobnoustrojów, ale nie form przetrwalnikowych. Jest więc procesem powierzchownym.

Sterylizacja polega na wyjaławianiu i pozwala na pozbywanie się form przetrwalnikowych, które przyczyniają się do rozwoju patogenów. Jest to proces specjalistyczny, bardzo dokładny i pozwalający na skuteczne pozbycie się wszystkich zanieczyszczeń z narzędzi.

Ciąg dekontaminacyjny – jak stworzyć go w salonie kosmetycznym?

Aby proces mycia narzędzi kosmetycznych przebiegał w skuteczny sposób, należy stworzyć ciąg dekontaminacyjny:

 1. Mycie narzędzi kosmetycznych.
 2. Dezynfekcja
 3. Suszenie
 4. Konserwacja
 5. Umieszczenie w autoklawie – należy ustawić urządzenie daleko od strefy, w której narzędzia są myte.

Najlepiej jest stworzyć ciąg dekontaminacyjny w osobnym pomieszczeniu lub w wydzielonej strefie w pomieszczeniu zabiegowym. Ważne jest, aby wymienione wyżej etapy nie stykały się. Podstawową drogą, jaką należy pokonać jest dezynfekcja wstępna, mycie, dezynfekcja, sterylizacja.

Sterylizacja: zagrożenia

Czym grozi brak sterylizacji narzędzi w gabinecie kosmetycznym?

Jeżeli higiena w salonie kosmetycznym będzie zaniedbana, może się to skończyć poważnymi konsekwencjami dla zdrowia zarówno klientów, jak i pracowników. Należy mieć na uwadze to, że narzędzia kosmetyczne mają kontakt ze skórą, a czasem krwią klientów (np. w trakcie wykonywania manicure hybrydowego). Na ich powierzchni mogą znajdować się groźne drobnoustroje powodujące szereg chorób. Niedbający o higienę gabinet kosmetyczny może narazić swoich klientów na takie schorzenia, jak:

 • grzybica,
 • gronkowiec,
 • wirusowe zapalenie wątroby typu B i C,
 • wirus HIV.

Wielu właścicieli gabinetów kosmetycznych zapomina o tym, jak tragiczne mogą być skutki lekceważenia zasad higieny. Takie podejście może skończyć się nie tylko karą od sanepidu, ale także utratą dobrego imienia i narażeniem życia i zdrowia klientów. Sterylizacja narzędzi kosmetycznych to podstawa!

Sterylizacja narzędzi do manicure
Sterylizacja narzędzi kosmetyczka
Pragniesz profesjonalnie zadbać o swoje paznokcie? Zapraszamy
Umów się na wizytę już dziś
tel: 579 060 143 lub przez Facebooka