Fotoodmładzanie – jak działa i czy jest skuteczne?
Zdaniem ekspertów proces starzenia skóry zaczyna się już około 25. roku życia. Wraz z wiekiem skóra traci elastyczność i objętość, a także pojawiają się na niej widoczne zmarszczki i ciemniejsze plamy. Młody i świeży wygląd twarzy przedłuża odpowiednia pielęgnacja oraz zaawansowane zabiegi z zakresu kosmetologii estetycznej. Jednym z takich zabiegów jest laserowe fotoodmładzanie twarzy. Sprawdźmy, kto najbardziej skorzysta na działaniu lasera i jak długo utrzymują się efekty widoczne na skórze.
Na czym polega laserowe odmładzanie twarzy?
Fotoodmładzanie to zabieg, który polega na naświetlaniu twarzy strumieniem o niskiej gęstości energii. Światło o identycznej długości fali precyzyjnie dociera w głąb skóry. Strumień lasera powoduje miejscowe rozgrzanie tkanek, co jest impulsem do naturalnego odmładzania. Dzięki temu rozpoczyna proces bardzo intensywnej regeneracji skóry, wytwarzania w niej kolagenu i odbudowy jej struktury. Jeśli chcemy szczegółowiej prześledzić, na czym polega proces fotoodmładzania skóry, warto zwrócić uwagę, jak na wiązkę lasera reaguje melanina.
Melanina to pigment, który odpowiada za karnację, a także kolor włosów i oczu. Pigment ten jest produkowany przez komórki zwane melanocytami. W skórze występują aż trzy rodzaje melaniny: eumelanina, feomelanina i neuromelanina o różnej intensywności zabarwienia – od ciemnobrązowego po żółtawoczerwony. Poziom pigmentów odpowiada za koloryt skóry, który różni się w zależności od pochodzenia i zamieszkiwania na danej szerokości geograficznej.
Istotne znaczenie melaniny polega na ochronie skóry przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym w zakresie UVA i UVB. Wraz z wiekiem jej produkcja zmniejsza się coraz bardziej, a to z kolei prowadzi do pojawiania się zmarszczek i przebarwień.
Oznaki starzenia skóry najpierw pojawią się na twarzy i dekolcie oraz na zewnętrznej stronie dłoni, ponieważ to te partie ciała są najczęściej eksponowane na słońce i narażone na promieniowanie UV. Duże znaczenie dla tempa starzenia się skóry ma też fototyp skóry, a więc ilość i rodzaj melaniny w naskórku. Zanim więc zdecydujemy się na fotoodmładzanie twarzy, konieczne będzie poznanie swojego fototypu skóry.
Fototyp skóry a zabieg odmładzania twarzy laserem
W trakcie zabiegu odmładzającego twarz światło laserowe wnika w głąb skóry, gdzie jest absorbowane między innymi przez melaninę. Warto jeszcze raz wspomnieć, że zaburzenia w poziomie melaniny sprawiają, że na skórze mogą powstawać przebarwienia w postaci piegów, pieprzyków, cieni oraz tzw. plam starczych. Specjalista obsługujący urządzenie laserowe reguluje parametry wiązki do fototypu skóry.
Fotoodmładzanie jest stosunkowo nową propozycją kosmetologii estetycznej i pojawiło się ono wraz z rozwojem i udoskonalaniem technologii laserowej. Mimo to niemal natychmiast zdobyło popularność – choć nie wszyscy mogą z niego skorzystać. Nieskomplikowany zabieg w gabinecie kosmetycznym pozwala na niwelowanie najważniejszych objawów starzenia się skóry: zmarszczek, zaczerwienień, rozszerzonych porów i przebarwień.
Fototyp skóry to określenie stosowane w kosmetologii, które opisuje reakcję na działanie promieniowania UV. Wyróżnia się sześć fototypów, od najjaśniejszego (typ I) do najciemniejszego (typ VI). Co ciekawe, klasyfikacja uwzględnia nie tylko koloryt skóry, ale również kolor włosów, ilość piegów oraz reakcję na opalanie.
Zabiegi fotoodmładzania twarzy są uznawane przez ekspertów za bezpieczne, tym niemniej istnieją pewne przeciwwskazania. Mają one związek z poziomem melaniny w skórze. Niektóre fototypy są bardziej podatne na uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV niż inne, dlatego przed zabiegami fotoodmładzania twarzy wskazana jest konsultacja w celu ustalenia fototypu skóry. Dlatego można umówić się na taką konsultację bezpłatnie przed planowanym zabiegiem laserowym.
Czy fotoodmładzanie jest skuteczne?
Działanie lasera polegające na naświetlaniu skóry pulsującym światłem jest zabiegiem bezinwazyjnym. W przeciwieństwie do innych metod stosowanych w celu uzyskania młodszego wyglądu twarzy fotoodmładzanie nie wymaga nakłuwania ani wstrzykiwania pod skórę preparatów chemicznych. Fale lasera nieinwazyjnie, choć ze skutecznością, pobudzają skórę do budowania nowych włókien kolagenowych, w efekcie czego odzyskuje ona jędrność i sprężystość. Po rozgrzaniu tkanek skóra sama rozpoczyna proces intensywnej regeneracji. Światło wnika w jej głąb, gdzie jest absorbowane i służy do produkcji elastyny i kolagenu. Po pewnym czasie efekty są widoczne m.in. w postaci spłyconych zmarszczek.
Spodziewane efekty fotoodmładzania twarzy:
-
niwelowanie zaczerwienień i przebarwień na skórze,
-
zmniejszenie widoczności rozszerzonych porów,
-
spłycenie zmarszczek,
-
poprawa gęstości skóry.
Zabiegi laserowe najlepiej wykonywać jesienią, gdy promieniowanie słoneczne jest znacznie słabsze niż podczas miesięcy letnich.
Materiał zewnętrzny