piekniejszaty.pl

Blog tematyczny o modzie, urodzie i zdrowiu

PielęgnacjaZdrowie

Pękające usta — jak się z nimi uporać?

Pękające usta — jak się z nimi uporać?

Pękające usta to bardzo często pojawiający się problem, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Nie tylko powoduje, że wargi wyglądają nieestetycznie z odstającym naskórkiem, ale również są nabrzmiałe i nieprzyjemnie pieką. Dlaczego usta pękają i jak się z tym uporać? Już teraz poznaj metody na spierzchnięte usta.

Popękane usta — przyczyny

Pękające usta mogą mieć wiele przyczyn, takich, na które mamy wpływ i tych, na które nic nie możemy poradzić. Jednym z czynników oddziałujących na stan naszych warg są niekorzystne warunki atmosferyczne: wiatr, suche powietrze i mróz. Właśnie dlatego najczęściej obserwuje się pękanie ust w zimie, w wietrzne i bardzo gorące dni. Kolejnym powodem jest zły nawyk oblizywania warg. Zwłaszcza jeśli robi się to w złych warunkach pogodowych, pękające usta mamy jak w banku. Innymi przyczynami, zależnymi od nas, są odwodnienie oraz niedożywienie, dlatego tak ważna jest codzienna zdrowa dieta i picie co najmniej 2 litrów wody dziennie. Okazuje się, że zbyt dużo słonego pożywienia, zjedzone na raz, także przyczynia się do pękania ust. Na stan naszych warg mają wpływ również niektóre leki, np. zawierające witaminę A i retinoidy, które są składnikami leków na trądzik. Z tego powodu wiele osób próbujących regulować pracę gruczołów łojowych musi się mierzyć również z problemem popękanych ust.

Pękające usta — jak sobie z nimi poradzić?

Pierwszym krokiem, który musimy zrobić, aby poradzić sobie z pękającymi ustami, jest ustalenie przyczyny. Jeśli mamy zwyczaj oblizywania warg, czy niewystarczająco się nawadniamy, konieczna jest zmiana naszego nawyku. Bez tego problem ciągle będzie powracał. Następnie musimy odbudować naskórek czerwieni wargowej i ochronić go przed dalszymi uszkodzeniami. Jak to zrobić? Nakładajmy na usta pomadkę ochronną. Jeśli nasze wargi są w tragicznym stanie, to aplikujemy ją rano, wieczorem, po każdym posiłku, a także wtedy kiedy czujemy, że pomadka już się starła, a usta pieką. Gdy stan naszych ust się poprawi, możemy zmniejszyć częstotliwość nakładania produktu. 

sposób na pękające usta

Najlepiej zaopatrzyć się w dwie pomadki — jedną na dzień, a drugą na noc. Kosmetyk nakładany przed snem powinien bazować głównie na olejach, masłach i woskach roślinnych, które pomagają odbudować naskórek. Nie powinien jednak zawierać parafiny, bo nie przenika w głąb skóry — działa tylko na zewnątrz, powodując efekt „ciągłej okluzji”. Parafina może pojawić się jednak jako dodatek w naszej pomadce na dzień. Chroni usta przed czynnikami zewnętrznymi i zmniejszy uczucie nieprzyjemnego szczypania. Należy jednak zwrócić uwagę, aby nie znajdowała się na pierwszych miejscach w składzie — powinna być tylko dodatkiem.

Naturalne sposoby na spierzchnięte usta

naturalne sposoby na spierzchnięte usta

Jeśli mamy popękane usta, ale nie ufamy pomadkom ochronnym z drogerii, możemy sami o nie zadbać domowymi sposobami. Jak to zrobić?

Jest kilka produktów, które potrafią zdziałać cuda. Jednym z nich jest miód pszczeli, dostarczający witamin, zmiękczający naskórek, nawilżający i budujący barierę ochronną. Jednak decydując się na ten produkt, musimy liczyć się z tym, że jego słodycz będzie kusić do oblizania się. Miód na spierzchnięte usta jest świetnym pomysłem, o ile mamy silną wolę i potrafimy wytrzymać co najmniej 10 min, aby zdążył zadziałać. Kolejnym sposobem jest nałożenie na popękane usta kropelki oleju, np. kokosowego czy oliwy z oliwek. Doskonale zmiękcza skórę i wzmacnia barierę hydrolipidową. Aby głęboko nawilżyć spierzchnięte usta, warto też zastosować aloes. Nadaje on sprężystości i regeneruje skórę. 

Pękające usta — profilaktyka

Aby mieć piękne i zdrowe usta ważna jest profilaktyka. Lepiej przecież jest zapobiegać niż leczyć już popękane usta. Najważniejsze jest wprowadzenie do codziennego życia kilku zasad: 

  • nie oblizywać warg,
  • nie obgryzać skórek na ustach,
  • nie przesadzać ze słonymi przekąskami,
  • odpowiednio nawadniać organizm,
  • zimą, w wietrzne dni i w czasie wielkich upałów stosować pomadki ochronne,
  • w razie pierwszych oznak spierzchniętych ust, od razu działać.

Udostępnij