piekniejszaty.pl

Blog tematyczny o modzie, urodzie i zdrowiu

Lifestyle

Jak walczyć z nadmierną potliwością?

Jak walczyć z nadmierną potliwością?

Wiele osób zmaga się nadmierną potliwością. Trzeba przyznać, że ten problem jest bardzo uciążliwy. Polega na nadczynności gruczołów potowych, które są odpowiedzialne za regulację temperatury ciała. Przy czym owe gruczoły pozostają aktywne również w sytuacji, gdy nie wymaga tego termoregulacja.

Domowe sposoby na nadpotliwość

Czasem można usłyszeć, że nadpotliwość mija i poniekąd jest to prawda. Już u osób w wieku średnim ten problem nie jest tak duży, a u osób w wieku podeszłym zasadniczo nie występuje. Nikt zapewne nie ma ochoty czekać aż skończy 50 lat, by pozbyć się nadmiernej potliwości. Jednocześnie należy zdawać sobie sprawę, że stres oraz nerwowość mogą nasilać pocenie się. Na szczęście jest wiele sposobów radzenia sobie z tym problemem. Na pewno warto, a wręcz trzeba spróbować tych domowych. Skoro już wiecie, że na skutek stresu człowiek poci się intensywniej, to czas pomyśleć o sytuacjach, które wywołują w was stres. Jeżeli jest to możliwe, to starajcie się je wyeliminować bądź przynajmniej ograniczyć. Możecie też spróbować masaży relaksacyjnych, letnich kąpieli czy włączania muzyki z odgłosami przyrody. Każdego wieczoru należy zrobić coś co sprawia Wam przyjemność i pozwala choć na chwilę się zrelaksować. Jak zapewne wiecie czasem małe rzeczy mają duże znaczenie i nie inaczej jest w przypadku nadmiernej potliwości. Otóż wprowadzając kilka zmian możecie zyskać naprawdę sporo. Na pewno nie należy kąpać się w bardzo ciepłej wodzie. Do tego nie należy nosić ubrań z niskiej jakości poliestru. Najlepiej wybierać lekkie materiały, które pozwalają skórze oddychać. Zaliczamy do nich len, bawełnę czy jedwab. Przynajmniej dwa razy dziennie bierzcie też letni bądź chłodny prysznic.

Dobry antyperspirant to must have

Nie można też zapomnieć o wyborze właściwego antyperspirantu. Musicie wiedzieć, że antyperspirant powinien być nie tylko skuteczny, ale też bezpieczny i delikatny dla skóry. Doskonale sprawdzi się kosmetyk, który w swoim składzie ma tlenek magnezu, czyli magnezję. Absorbuje on aż 4 razy więcej wody niż talk, a do tego wszystkiego neutralizuje obecne w pocie baterie. Zatem pozbędziecie się brzydkiego zapachu i uporczywego pocenia naprawdę szybko. Można oczywiście wybrać antyperspirant, który w składzie ma mineralite naturalnego pochodzenia. Dzięki temu nie tylko zmniejsza potliwość, ale też łagodzi podrażnienia. Pamiętajcie, że antyperspirant aplikujemy na czystą skórę pod pachą, która nie może być też podrażniona goleniem.

Odpowiednie jedzenie ma duże znaczenie

Nie zapomnijcie jeszcze o właściwej diecie. Powinna być ona lekkostrawna i oparta na dużej ilości warzyw i owoców. Należy ograniczyć spożywanie cebuli, czosnku, imbiru, a także kminu, gdyż zwiększają one wydzielanie potu, ale też pogarszają jego zapach. Powinno się też ograniczyć picie kawy. Każdego dnia zalecana jest filiżanka zielonej herbaty. Ponadto zaleca się wypijanie przynajmniej 2 litrów wody niegazowanej. Możecie do tego pić także sok. Najlepiej wybierać produkty tłoczone na zimno, które mają najwięcej wartości odżywczych. Musicie też wiedzieć, że dieta bogata w mięso wzmaga pocenie się. Oczywiście całkowicie należy zrezygnować z jedzenia typu fast food, a także napojów kolorowych. Zrezygnujcie też z palenia czy picia alkoholu, gdyż potęgują one brzydki zapach potu. Dzięki takim prostym zmianom poczujecie bardzo szybko dużą różnicę.

Udostępnij