Koreanki niemal od zawsze zgłębiały tajniki urody. Wyznacznikiem nienagannego wizerunku była nieskazitelna skóra. Z czasem stała się ona elementem filozofii i kultury. Do Polski wiedza o koreańskich kosmetykach i pielęgnacji dotarła stosunkowo niedawno. Marzysz o gładkiej, promiennej i idealnie nawilżonej cerze? Nic trudnego! Wystarczy, że wprowadzisz do codziennej pielęgnacji rytuał 10 kroków stosowany przez Koreanki i będziesz używać odpowiednich kosmetyków.
Krok pierwszy – demakijaż olejkiem
Pierwszym krokiem pielęgnacji cery jest jej dokładne oczyszczenie z makijażu, kurzu, brudu i nadmiaru sebum przy pomocy olejku. Bez obaw, olejek precyzyjnie oczyści skórę. Najważniejsze jest jednak, aby dobrać odpowiedni produkt do swojej cery.
Krok drugi – oczyszczanie żelem
Po demakijażu nadchodzi czas na oczyszczanie właściwe. Ma ono na celu zmycie ze skóry resztek makijażu, wcześniej użytych preparatów oraz zanieczyszczeń. Koreanki sięgają po kosmetyk myjący na bazie wody. Kosmetyki do oczyszczania twarzy to między innymi żele, mydła i pianki. Zalecamy, aby użyty produkt bazował na łagodnych składnikach myjących. Nie mogą one powodować podrażnienia naturalnej bariery ochronnej naskórka, przesuszenia i uczucia ściągnięcia.
Krok trzeci – peeling
Peelingi usuwają martwe komórki naskórka, wygładzają nierówności skóry, rozjaśniają oraz pobudzają do szybszej odnowy. Ponadto odblokowują ujścia gruczołów łojowych. Peelingów nie powinniśmy robić codziennie i ten krok w zależności od typu cery stosujemy 1–2 razy w tygodniu.
Krok czwarty – tonizowanie
Tonizowanie pozwala nie tylko przywrócić cerze naturalne pH, lecz także eliminuje niekomfortowe uczucie ściągnięcia. Koreańskie toniki sprawdzą się w tej roli świetnie, ponieważ najczęściej mają dodatkowo działanie nawilżające i łagodzące. Jest to również przygotowanie skóry do wchłonięcia substancji nawilżających, które będziesz aplikować na skórę w kolejnych krokach.
Krok piąty – esencja
Sercem koreańskiego rytuału pielęgnacyjnego jest esencja. W hierarchii kosmetycznej jest ona produktem, który leży na granicy, między intensywnym tonikiem a bardzo lekkim serum. Nakłada się ją na skórę zawsze przed kremem nawilżającym, a także przed wszelkiego rodzaju ampułkami i koncentratami odżywczymi. Esencje nie są w Polsce popularne. Znajdziesz je głównie w ofercie producentów kosmetyków koreańskich. Najczęściej zawierają substancje nawilżające (humektanty), antyoksydanty oraz substancje rozjaśniające skórę i nadające blasku.
Krok szósty – serum
Czas na kosmetyk ukierunkowany na rozwiązanie konkretnych problemów skórnych. Serum zawiera dużą ilość składników aktywnych dobranych do konkretnych potrzeb skóry. W zależności od potrzeby masz do wyboru m.in. sera nawilżające, rozjaśniające i normalizujące.
Krok siódmy – maseczka
Koreańskie maseczki znane również jako maseczki do pielęgnacji skóry są produktem popularnym w Korei Południowej i na całym świecie ze względu na swoją wysoką jakość i skuteczność. Hitem koreańskiej pielęgnacji są maseczki na płachcie tkaniny. Działają one na zasadzie okładu i dostarczają skórze solidną dawkę skoncentrowanych substancji o aktywnym działaniu. Ich efekt jest widoczny niemal od razu. Dodatkowo maska w płachcie pozwala na chwilę relaksu z książką i herbatą. Ma ona wygodny otwór na usta, nos i oczy. Oczywiście możesz sięgnąć także po tradycyjne maseczki w postaci kremu. Pamiętaj jednak o tym, aby stosować je regularnie – minimum jeden raz w tygodniu.
Krok ósmy – krem pod oczy
Kiedyś krążył mit, że kremy pod oczy należy stosować dopiero po 25. roku życia. Nic bardziej mylnego! W Korei liczy się profilaktyka – a to właśnie pod oczami najczęściej pojawiają się pierwsze zmarszczki. Skóra pod oczami jest dużo cieńsza, więc zazwyczaj starzeje się najszybciej i to właśnie dlatego wymaga specjalnej pielęgnacji. Po taki krem warto sięgnąć niezależnie od wieku. Wystarczy tylko wybrać produkt o takim składzie, którego działanie będzie dostosowane do wieku i wymagań skóry. Krem należy nakładać punktowo serdecznymi palcami, kierując się od zewnątrz do wewnątrz oraz w odwrotną stronę na łuku brwiowym.
Krok dziewiąty – nawilżanie
Przedostatnim rytuałem jest zastosowanie kremu nawilżającego. Jego zadaniem jest, jak sama nazwa wskazuje, nawilżenie skóry. Polega ono na utworzeniu na niej delikatnego filmu. Dzięki niemu skóra nie traci zbyt szybko wody na skutek jej odparowywania. Krem należy delikatnie wklepywać, unikając tarcia, ponieważ delikatność to jeden z filarów koreańskiej pielęgnacji. Najlepszym wyborem są kremy nawilżające na bazie naturalnych składników – olejów i maseł roślinnych, roślinnej gliceryny, hydrolatów, naparów ziołowych i ekstraktów roślinnych.
Krok dziesiąty – kremy z filtrem
Azjatki bardzo dużą uwagę przywiązują do ochrony przeciwsłonecznej. Stosowanie kremów z filtrem jest niezwykle istotne w kontekście pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Dlatego zwieńczeniem ich codziennego rytuału pielęgnacyjnego jest użycie kremu lub emulsji z filtrem UV. Może właśnie dzięki temu koreański rynek kosmetyczny jest pełny lekkich i komfortowych w stosowaniu produktów z filtrem, które znakomicie sprawdzają się też pod makijażem. Polecamy również stosowanie kremów BB, które poza ochroną przeciwsłoneczną wykazują też działanie pielęgnacyjne – rozświetlają, nawilżają, wyrównują koloryt skóry, wygładzają i ukrywają drobne niedoskonałości.